4service

Skutki uderzenia pioruna w kabel

Jedną z przyczyn uszkodzeń kabli energetycznychw ziemi są wyładowania atmosferyczne. W praktyce zdarza się bardzo rzadko, aby piorun uderzył w sam środek kabla. Przy niesprzyjających warunkach może jednak dojść do przebicia izolacji kabla w ziemi. Poniżej przedstawiamy skutki takiego uderzenia. Jest to wycięta częśc izolacji kabla energetycznego zlokalizowanego za pomocą naszego sprzętu do wykrywania uszkodzeń kabli w ziemi.

kabel po uderzeniu pioruna

 

Jak wydać na powyższym zdjęciu skutki wyłądowania atmosferycznego mogą być dla kabli energetycznych ułożonych pod ziemią bardzo niebezpieczne. Widzimy przepalony punkt oraz rozchodzącą się "falę" wyładowania.

 

fraktal utworzony przez piorun

uszkodzony spalony kabel w ziemi

 

Przyroda często nas zaskakuje. Piorun sam w sobie jest dziełem tyle pięknym co przerażającym. Widoczne skutki wyłądowania atmosferycznego uderzającego w kabel to przykład klasycznego fraktala. To nieregularne "drzewo" jest skutkiem rozchodzenia się bardzo dużej energii na powierzchni izloacji. Możemy przyjąć, że miejsce, w którym kabel został przepalony to punkt o najmniejszej rezystancji izolacji kabla. Wyładowanie przebiło się do kabla neutralnego, który był uziemiony. Gdyby tak nie było, to prawdopodobnie nie doszłoby do uszkodzenia izolacji.

Firma 4service lokalizuje tego typu uszkodzenia kabli energetyczncyh w glebie od kilku lat. Powyzszy kabel udało się zlokalizować z dokładnością do kilku centymetrów, co przy szerokości wykopu jest absolutnie wystarczające.

stat4u