4service

Awaria agregatu prądotwórczego - co robić?

Wiele budynków i instalacji jest dziś wyposażonych w zasilanie awaryjne w postaci stacjonarnego agregatu prądotwórczego z systemem automatyki SZR. Zasada działania takiej konfiguracji polega na bezobsługowej kontroli napięcia i, w razie potrzeby, uruchomieniu zespołu prądotwórczego.

emergency-stop-853502-mCzęsto jednak zdarza się, że jesteśmy zaskoczeni nagłym wyłączeniem prądu, a agregat prądotwórczy się nie uruchamia. W dalszej części artykułu podpowiadamy, co użytkownik bez specjalistycznej wiedzy może w takim przypadku zrobić.

Po pierwsze jest to znak, że układ zasilania awaryjnego jest niedostatecznie konserwowany. Każdy stacjonarny agregat prądotwórczy powinien być przynajmniej raz w miesiącu uruchamiany, a co 6 miesięcy należy wykonać przegląd konserwacyjny. Przy takich interwałach jesteśmy w stanie wyłapać wszelkie nieprawidłowości w działaniu zespołu prądotwórczego. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek przy braku zasilania.

Co jednak robić gdy pomimo naszych starań agregat prądotwórczy nie uruchamia się automatycznie?

Poniżej przedstawiamy kilka wariantów powstałego problemu.

Potrzebujesz pomocy technicznej?     -     ZADZWOŃ!    tel. 884 034 986

 Agregat prądotwórczy nie uruchamia się. W pomieszczeniu agregatowni panuje kompletna cisza.

Przyczyna prawdopodobnie jest błaha. Należy sprawdzić:

  • Czy wszystkie przyciski bezpieczeństwa (tzw. grzybki) są w pozycji wyłączonej? Najczęściej występują dwa takie przyciski - na skrzynce układu SZR oraz drugi na samym agregacie. Wszystkie tego typu przyciski powinny być "wyciśnięte". Jeżeli tak nie jest, a nie mamy informacji, że zostały użyte celowo należy je wyłączyć pociągając lub przekręcając w lewo. Niektóre modele wymagają użycia większej siły - należy to wykonać zdecydowanym ruchem.
  • Czy układ automatyki agregatu (najczęściej znajdujący się na skrzynce SZR) jest podłączony do napięcia (czy jakiekolwiek kontrolki się na nim świecą)? Jeżeli tak nie jest, należy sprawdzić bezpieczniki wewnątrz skrzynki SZR. Przy braku zasilania z sieci energetyki zawodowej, układ automatyki jest zasilany z akumulatora. Napięcie na nim powinno wynosić od 12 do 13V. Sprawdźmy to napięcie jeżeli dysponujemy miernikiem.
  • Jeżeli układ automatyki działa, sprawdźmy czy jest ustawiony tryb AUTO na panelu lub wyświetlaczu sterownika. Jeżeli tak nie jest należy sięgnąć do instrukcji obsługi agregatu i ustawić tryb pracy zespołu na AUTOMATYCZNY.
  • Czy wyświetla się alarm na wyświetlaczu sterownika? W takim przypadku układ nie będzie nawet próbował uruchomić silnika. Należy odczytać jaki to jest alarm (lub jego numer - porównać z instrukcją obsługi) i w miarę możliwości usunąć jego przyczynę. Często zbyt niski poziom paliwa powoduje brak próby uruchomienia agregatu przez sterownik.
  • Jeżeli wszystko wydaje się być OK, to, być może, nie jest to awaria zasilania z zewnątrz. Należy sprawdzić czy bezpiecznik lub wyłącznik główny obiektu nie jest przerwany. Jeżeli zabezpieczenie instalacji jest usytuowane za układem SZR to automatyka agregatu nie wykryje braku zasilania. Co więcej, w przypadku pracy agregatu nie będzie możliwy odbiór energii z generatora. Sprawdźmy zatem wszystkie zabezpieczenia główne budynku czy obiektu.

 

Agregat prądotwórczy nie uruchamia się. W pomieszczeniu agregatowni słychać piszczenie lub inny sygnał alarmu.

  • Najprawdopodobniej oznacza to alarm sterowania. Należy sprawdzić na wyświetlaczu jaki to jest alarm (lub jego numer - porównać z instrukcją obsługi) i w miarę możliwości usunąć jego przyczynę. Często wciśnięcie przycisku bezpieczeństwa, lub niski poziom paliwa powodują, że sterownik wchodzi w tryb alarmu.

 

Agregat prądotwórczy nie uruchamia się poprawnie, pracuje nierówno lub gaśnie po chwili pracy.

  • Należy sprawdzić: napięcie na akumulatorze, czystość filtra powietrza, jakość paliwa (być może należy wymienić jeśli paliwo jest w zbiorniku dłużej niż 6 miesięcy), poziom oleju (nie może być ani za wysoki, ani za niski), poziom cieczy chłodzącej.
  • Nie zaszkodzi obejrzeć agregat z każdej możliwej strony ze zwróceniem uwagi na wycieki, szczelność układów zasilania i spalin, pracę wentylatora i paska klinowego, czystość styków. W przypadku zaśniedziałych lub uszkodzonych styków należy je naprawić/wymienić/wyczyścić przy odłączonym akumulatorze i wciśniętym przycisku awaryjnym.

 

Agregat prądotwórczy uruchamia się i wszystko wydaje się być OK, lecz nie ma zasilania na obiekcie.

  • Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w zabezpieczeniach obiektu: bezpiecznikach, wyłącznikach typu "S" lub wyłącznikach różnicowo-prądowych. Często zdarza się, że podczas przełączania zasilania na agregat lub z powrotem na sieć zawodową, dochodzi do zadziałania zabezpieczeń instalacji odbiorczej. Jest to związane z jednoczesnym uruchomieniem całej instalacji po postoju i dużym prądem rozruchowym. Dotyczy to przede wszystkim wszelkich silników elektrycznych, UPS-ów i lamp wyładowczych. Najczęściej ponowne załączenie bezpieczników rozwiązuje problem.

 

Jeżeli w dalszym ciągu problem załączania lub pracy agregatu prądotwórczego nie został rozwiązany to należy zwrócić się do serwisu wyspecjalizowanego w obsłudze zespołów prądotwórczych.

Serwis taki przeprowadzi niezbędne badania i próby celem szybkiego ustalenia przyczyn awarii. 

Firma 4service prowadzi serwis stacjonarnych agregatów prądotwórczych wszelkich marek.

Agregaty prądotwórcze o mocy od 2 do 3600 kVA - ZADZWOŃ tel. 884 034 986


 

stat4u