4service

Agregaty prądotwórcze - najczęściej zadawane pytania

Zastanawiasz się jaki agregat prądotwórczy jest odpowiedni dla Ciebie? Nie wiesz jak się zabrać za dobór agregatu? Szukasz pomocy w zakresie zasilania awaryjnego?

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania, mając nadzieję, że to pomoże w zdobyciu niezbędnej wiedzy w tym zakresie. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytania - skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie pod nr 884 034 986.

Jaki wybrać agregat prądotwórczy do sieci 3-fazowej?

Przy doborze agregatu prądotwórczego zasilającego instalację elektryczną należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj odbiorników i sieci elektrycznej. W przypadku sieci 1-fazowych wybór jest tylko jeden ? agregat jednofazowy. Jeżeli sieć jest trójfazowa (siła) to należy sprawdzić czy mamy podłączone odbiorniki trójfazowe takie jak pompy hydroforowe, silniki wentylatorów i podobne. Jeżeli takie odbiorniki muszą pracować w trakcie awarii prądu, to należy zainstalować 3-fazowy agregat prądotwórczy. W każdym innym przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie agregatu jednofazowego. W przypadku dużych agregatów stacjonarnych  o mocy powyżej 40kVA, problem ten przestaje być tak poważny ze względu na większą odporność dużych prądnic na kilkuamperowe różnice w obciążeniu.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci?

Zasadniczo istnieją dwa sposoby podłączenia agregatu prądotwórczego do instalacji odbiorczej zasilanej z zakładu energetyki zawodowej. Sposób podłączenia jest niezależny od rodzaju sieci (1fazowa lub 3-fazowa)

  • Pierwszy sposób to zastosowanie przełącznika SIEĆ - 0 - AGREGAT.  W tym wypadku po uruchomieniu agregatu (ręcznym, z kluczyka lub w automacie), użytkownik instalacji przełącza zasilanie swojej instalacji na zespół prądotwórczy. W tym wypadku należy co pewien ustalony czas sprawdzać, czy nie nastąpił powrót napięcia z zasilania podstawowego.
  • Drugi sposób to zainstalowanie automatyki SZR. Po uruchomieniu agregatu prądotwórczego (ręcznym, z kluczyka lub w automacie), układ automatyki wyłapie napięcie pochodzące z prądnicy i sam wykona przełączenie styczników zasilających instalację. Po powrocie zasilania z sieci energetyki zawodowej układ ten przełączy automatycznie odbiór na zasilanie podstawowe. W przypadku zastosowania zintegrowanego systemu automatyki, układ ten będzie również włączał i wyłączał silnik agregatu bez konieczności ingerencji.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać do zasilania budynku - przenośny czy stacjonarny?

Pytanie nie jest wcale takie banalne, jak mogłoby się wydawać. Współczesne przenośne agregaty prądotwórcze osiągają moce do 20kVA, w momencie gdy najmniejsze jednostki stacjonarne to moc rzędu 5kVA. W przypadku więc kiedy zapotrzebowanie na moc instalacji odbiorczej jest w granicach 5 do 20kVA  należy rozważyć, które rozwiązanie jest dla nas najbardziej korzystne. Stacjonarne agregaty prądotwórcze są najczęściej instalowane na stałe wraz z systemem automatyki. Przenośne agregaty prądotwórcze również mogą być wyposażone w układ automatyki zintegrowane z jednostką w jednej obudowie. Rozwiązanie takie pozwala na szybki demontaż i użycie agregatu w terenie. Idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie agregat przenośny jest rzadko wykorzystywany, ale gdy już zachodzi taka potrzeba, to jest tam niezbędny.

Czy agregat prądotwórczy marki XX to dobry wybór?

Z pozoru bardzo trudne pytanie. Na polskim rynku dostępnych jest tylko około 5ciu producentów agregatów prądotwórczych, których jakość jest na wysokim poziomie. Zdecydowana większość to jednostki o bardzo dużej zawodności. Niestety, to użytkownik musi dostępnymi sobie kanałami ustalić, które agregaty prądotwórcze są warte uznania.
Zaznaczamy, że firma 4sevice ma w swojej ofercie wyłącznie agregaty o najwyższej światowej jakości.

Jak zgłosić do  zakładu energetycznego (Energa, Enea, Tauron, RWE) chęć zainstalowania agregatu prądotwórczego?

Każde podłączenie agregatu prądotwórczego do instalacji odbiorczej na stałe należy zgłosić w odpowiednim zakładzie energetyki zawodowej, do której dana instalacja jest podłączona. Właściciel obiektu musi opracować tzw. Instrukcję współpracy z zakładem energetycznym. W instrukcji tej należy opisać sposób podłączenia i przełączania zasilania, a także opisać zespół prądotwórczy. Firma 4service opracowuje tego typu Instrukcje dla klientów zgłaszających zespoły prądotwórcze.

 

Agregaty prądotwórcze o mocy od 2 do 3600 kVA -  ZADZWOŃ tel. 508 635 498

 

Kiedy pozwolenie na budowę przy instalacji agregatu prądotwórczego?

Instalacja stacjonarnego agregatu prądotwórczego wymaga pozwolenia na budowę. O pozwolenie takie należy wystąpić do odpowiedniego starosty powiatowego. Zgłoszenie takie musi zawierać projekt instalacji zasilania awaryjnego, projekt przebudowy pomieszczenia i/lub projekt fundamentu. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można przystąpić do instalacji i montażu agregatu.

Jak przygotować instalację pod agregat prądotwórczy?

Sposób przygotowania instalacji zależy od tego, czy agregat prądotwórczy ma zasilać cały obiekt, czy wydzielone obwody. W każdym przypadku należy wykonać przerwę w obwodzie za licznikiem energii elektrycznej. W tym punkcie należy podpiąć przełącznik sieć ? 0 ? agregat  lub szafę SZR. Do wyjścia należy podłączyć obwody, które mają być zasilane z zespołu prądotwórczego.

Jakie czynności serwisowe należy wykonywać przy stacjonarnych agregatach prądotwórczych?

Każdy stacjonarny agregat prądotwórczy, zgodnie z ustawą Prawo Energetyczne, musi być poddany przeglądowi nie rzadziej niż co 6 miesięcy. W trakcie przeglądu należy sprawdzić elementy mające wpływ na bezpieczeństwo: izolację obwodów prądnicy, izolację przewodów, sprawność układów przełączania i instalacji elektrycznej agregatu. Do tego należy sprawdzić elementy silnika: akumulator, układ ładowania, rozruchu, filtry powietrza i paliwa. Nie rzadziej niż co 12 miesięcy należy wymienić olej, a w razie potrzeby -płyn chłodniczy.

Jakie czynności serwisowe należy wykonywać przy przenośnych agregatach prądotwórczych?

Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne również przenośne agregaty prądotwórcze muszą być poddane badaniom nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Sprawdzeniu podlega stan izolacji uzwojeń prądnicy a także ogólny stan agregatu i jego bezpieczeństwa.

Jakie agregaty prądotwórcze nadają się do podłączenia automatyki SZR?

Agregat prądotwórczy wyposażony w układ startu elektrycznego oraz automatycznego podtrzymania prędkości obrotowej można podłączyć pod system automatyki wraz ze sterowaniem SZR. W praktyce każdy agregat stacjonarny, przy którym w czasie pracy nie trzeba kontrolowac częstotliwości nadaje się do automatyki. Niestety starcze stacjonarne agregaty typu Wola lub podobne z lat 70-80 nie posiadają kontroli prędkości obrotowej, przez co nie jest możliwe w bezpośredni sposób podłączenie ich do systemu SZR działającego wraz se sterownikiem silnika.

Jaki wybrać zasilacz UPS do współpracy z agregatem prądotwórczym?

Zasilanie odbiorników bardzo wrażliwych na nawet chwilowy zanik napięcia najlepiej rozwiązać za pomocą zasilacza UPS współpracującego z agregatem prądotwórczym. Do takiego zastosowania najlepiej nadają się UPS'y typu True-OnLine. Charakteryzują się one małą wrażliwością na wahania napięcia wytworzonego w zespole prądotwórczym. Napięcie na odbiorniku zawsze jest stabilne i niezależne od tego czy układ pracuje na sieci czy zasilaniu awaryjnym. Więcej na temat zasilaczy UPS znajdziesz TUTAJ

Potrzebujesz pomocy przy wyborze agregatu prądotwórczego?   ZADZWOŃ tel. 508 635 498


 

stat4u